Petek Vanaları Nasıl Ayarlanmalı?

0 57

Petek vanaları ayarlama kış aylarında verimli şekilde ısınma elde etmek açısından önem taşıyor. Doğru şekilde petek ayarı yapılmadığı takdirde ısınma da verimli olmayacaktır. Bunun için de reglaj ayarı yapılması gerekiyor. Evinizdeki tüm kalorifer peteklerinin aynı düzeyde ısınmasını sağlamak için radyatör vanasından ayar yapmalısınız.

İlk olarak reglaj ayarı yapılması için şu adımların takip edilmesi gerekiyor;

  • Kombinin petekleri ısıtmak için açık olduğundan emin olunmalıdır.
  • Tüm peteklerin alt ve üst vanaları tamamen açık olmalıdır.
  • Petekleri en çok ısınandan en az ısınana doğru sıralama ile numaralandırın.
  • En çok ısınan peteğin su giriş vanasını yani üst vanayı tamamen kapalı konuma getirin. Kapatma işlemi saat yönüne çevirerek yapılır.
  • Kapatılan vanayı bu kez 1 cm olacak kadar saat yönünün tersine çevirin.
  • Bu işlemi en son peteğe kadar devam ettirin.

İşlem sonrasında 10 – 15 dakika kadar bekleyerek tekrar peteklerinizin kontrolünü sağlayın. En ince ayarın gerçekleşmesini sağlamak için peteğin sıcaklığına göre üst vanayı biraz daha açarak en ince ayar konumuna getirin.

Peteklerin altı ısınmıyorsa tesisatta paslanma veya kireçlenmeden kaynaklı olarak balçıklanma meydana gelmiş olabilir. Bunun için de Manisa tesisatçısı ile iletişime geçerek petek temizliği yaptırmanız gerekir. Petek temizliği hızlı ve kolay şekilde yapıldığı için zaman kaybetmeden tekrar peteklerinizin çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHemen Ara 0551 043 94 99