Mutfak’ta Lavabo ve Bulaşık Makinesi Tıkanıklıkları

0 12

Tıkanıklıkların Nedenleri Ve Nasıl Önlenir?

Tıkanıklığın nedenleri, kirlenmiş borular, borulara atılan yanlış atıklar, aşırı yağ birikimi vb. gibi birçok faktöre bağlıdır. Evlerde sıkça rastlanan tıkanıklıkların önlenebilmesi için atılan atıklara dikkat etmek gerekmektedir.

Temizlik yaparken lavabolara, lavobolara, tuvaletlere vb. atılan artıkların doğru bir şekilde atılması gerekir. Ayrıca, bazı maddelerin borulara girmesi de önlenmelidir. Yağlar boruları tıkayabilir, bu nedenle yağları doğrudan lavabolara veya kanalizasyona atmak yerine uygun şekilde atmak daha iyidir.

Bunun yanı sıra, boru temizleme işlemleri düzenli olarak yapılmalıdır. Borulara deterjan veya diğer kimyasallar atmadan önce bir takım önlemler almak gerekmektedir. Boruların düzenli olarak temizlenmesi, kirlenmenin önüne geçecek ve tıkanıklıkları engelleyecektir.

Tıkanıklığı Önlemek İçin Yapılması Gerekenler
Boru temizleme işlemleri düzenli olarak yapılmalıdır.
Yağları doğru şekilde atılmalıdır.
Atık maddeler borulara atılmamalıdır.

Tıkanıklıkları önlemek ve evde basit yöntemler uygulamak, evde yaşayanların rahat etmesine yardımcı olur. Ancak, bazı tıkanıklıklar profesyonel bir yardım gerektirebilir. Bu durumda, bir tesisatçıdan yardım almak en doğru karar olacaktır.

Evde Basit Yöntemlerle Tıkanıklık Nasıl Açılır?

Tıkanıklık sorunu birçok evde karşılaşılabilecek bir durumdur. Bunun sebepleri arasında evde atık maddelerin yanlış kullanılması, dışarıda oluşan tıkanıklıkların evin borularına yansıması ve boruların yıpranması sayılabilir. Tıkanıklık problemini çözmek için pek çok yöntem bulunmaktadır. En önemli adım, tıkanıklığın oluştuğu yere göre en uygun yöntemi uygulamaktır.

Birçok evde kullanılan yöntemler arasında eldeki malzemelerle tıkanıklık açma yöntemi vardır. Bu yöntem için ihtiyacınız olan sıcak su, karbonat, sirke, tuz ve limon tuzu diyebiliriz. Öncelikle evdeki malzemeleri birleştirerek bir karışım elde edin. Ardından borunun tıkandığı yere karışımı dökün ve 30 dakika bekleyin. Sonra sıcak su ile durulayın. Bu yöntem, boruların tıkanıklıklarının çözümü için yeterli olabilir.

Fakat bu yöntem boruların tıkanıklığına kökten bir çözüm değildir. Eğer sık sık tıkanıklık problemleri ile karşılaşıyorsanız, daha radikal çözümlere başvurmanız gerekebilir. Örneğin, kullandığınız tuvalet kağıdı, pamuk çubukları, tüy topakları gibi yanlış kullanımlardan kaçınmalısınız. Ayrıca, boruları tıkayacak atıkları evde yok etmek yerine çöp kutularında atmanız önemlidir. Bu sayede tıkanıklık problemlerini daha az yaşarsınız.

Malzemeler Karıştırma Oranı
Beyaz Sirke 1/2 Su Bardağı
Karbonat 1/4 Su Bardağı
Tuz 1/4 Su Bardağı
Limon Tuzu 2 Çorba Kaşığı

Bunların yanında, boruların temizliği için profesyonel yardım almakta da fayda vardır. Bunun sebebi ise bazı zamanlarda, yer altında süzülerek borulara giren atıkların temizlenmesinin evdeki yöntemlerle mümkün olmayacak kadar zor olmasıdır. Bu durumlarda profesyonel yardım almalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHemen Ara 0551 043 94 99