Doğalgaz Kaçağı Güvenliği

0 4

Doğalgaz Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Doğalgaz kaçağı hayatımızı tehdit eden ciddi bir sorundur ve doğru tespit edilmezse tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Ancak, doğalgaz kaçağını tespit etmek oldukça kolaydır. Eğer doğalgaz kaçağına dair herhangi bir şüpheniz varsa, dikkatli bir şekilde hareket etmelisiniz ve insan sağlığına zarar vermeden doğalgaz kaçağının nerede olduğunu belirlemeye çalışmalısınız.

Öncelikle, doğalgaz kokusu hemen hemen herkes tarafından tanınabilecek keskin bir kokuya sahiptir. Doğalgaz kaçağı durumunda, havadaki kokuyu hemen fark edeceksiniz. Eğer evinizden ya da iş yerinizden garip bir koku geliyorsa, hemen odayı terk edin ve doğalgaz vanasını kapatın. Ardından, açık alevleri söndürün ve hemen yetkili bir doğalgaz tesisatçısı ile iletişime geçin.

Doğalgaz kaçağı tespit için izlenecek adımlar şunlardır:

 • Doğalgaz kokusunun geldiği yeri belirleme.
 • Doğalgaz vanasını kapatma.
 • Açık alevleri söndürme.
 • Doğalgaz tesisatçısına haber verme.

Bazı durumlarda, doğalgaz kaçağı kokusu yavaş yavaş ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda, dikkatli olmalısınız. Eğer evinizde ya da iş yerinizde gaz kokusu yoksa daireleri, ekipmanları, cihazları, sobaları ve duvarlarını kontrol edin. Bu kontroller ile birlikte, eğer hala şüpheniz devam ediyorsa, doğalgaz tesisatçısının desteğine başvurmalısınız.

Dikkat Edilmesi Gerekenler Yapılacaklar
Doğalgaz kokusu belirgin Hemen doğalgaz vanasını kapatın ve yetkili bir doğalgaz tesisatçısına haber verin.
Doğalgaz kokusu güçsüz Daireleri, cihazları, ekipmanları dikkatlice kontrol edin. Eğer hala şüpheniz varsa doğalgaz tesisatçısına haber verin.

Doğalgaz kaçağı hayatımız için ciddi bir tehdit oluşturur. Bu nedenle, doğalgaz kokusu geldiğinde panik yapmadan önce açık alevleri söndürün ve doğalgaz vanasını kapatın. Ardından, yetkili bir doğalgaz tesisatçısına mümkün olan en kısa sürede haber vermelisiniz. Daha da önemlisi, doğalgaz kaçağı oluşumunu önlemek için redüktör, gaz vanası ve regülatörleri periyodik olarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir.

Doğalgaz Kaçağına Karşı Korunma Yöntemleri

Doğalgaz evlerimizde sıklıkla kullanılan bir enerji kaynağıdır. Gaz kullanırken güvenlik konusunda dikkatli olmak gerekmektedir. Doğalgaz sızdırması, ciddi sonuçlar doğurabilecek tehlikeli bir durumdur. Doğalgaz kaçağına karşı korunma yöntemleri şunlardır:

 • Doğalgaz kokusunu öğrenin: Doğalgazın kokusu yoktur. Fakat, doğalgaz üreticileri sızıntı durumunda hemen fark edilmesini sağlamak için kokulu bir madde eklerler. Doğalgaz sızıntısının kokusunu tanıyarak doğru önlemleri alabilirsiniz.
 • Cihazlarınızı düzenli kontrol edin: Doğalgaz kullanımı için kullanılan tüm cihazlar periyodik olarak kontrol edilmelidir. Özellikle kombi, petek ve doğalgaz sobaları yılda en az bir defa kontrol edilmelidir. Bu, doğalgaz sızıntısının önüne geçmek için oldukça önemlidir.
 • Doğru gaz tesisatı kullanın: Tesisatın doğru bir şekilde kurulması gerekmektedir. Eğer tesisatın doğru şekilde yapılmamışsa, gaz kaçağına neden olabilir. Tesisatın kurulumu ve tamiratı uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

Yukarıda verilen korunma yöntemleri, doğalgaz kaçağına karşı alınabilecek önemli tedbirlerdir. Doğalgaz kullanırken, güvenlik konusunda dikkatli olunması gerektiğini unutmayın. Eğer herhangi bir doğalgaz kaçağı durumunda şüpheleniyorsanız, hemen yetkililere haber verin.

Doğalgaz Kaçağı Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Doğalgaz kaçağı, hayati tehlike oluşturabilen ciddi bir problemdir. Kaçak durumunda hemen harekete geçmeniz gerekmektedir. Peki ne yapmalısınız?

 • İlk olarak, doğalgaz vanasını kapatmalısınız. Vanayı kapattıktan sonra evinizi hemen terk edin.
 • Daha sonra, 187 doğalgaz acil hat numarasını arayarak durumu bildirin.
 • Evinizde bir kıvılcım çıkabilecek her türlü cihazı kapatın ve sigaraya yakın durmayın.
 • Kapıları ve pencereleri açarak evinizi havalandırın. Ancak, kesinlikle kapıları ve pencereleri açmak için anahtar kullanmayın.

Kısacası, doğalgaz kaçağı durumunda öncelikle doğalgaz vanasını kapatmalı, evinizi hemen terk etmeli, 187 doğalgaz acil hattını aramalı ve evinizi havalandırmalısınız. Bu adımları doğru şekilde uygularsanız, hayatınızı ve sevdiklerinizi koruyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHemen Ara 0551 043 94 99