Gider Tıkandığında Ne Olur?

0 35

Gider tıkanıklığı uzun süreli bakım yapılmamış yerlerde ya da uzun süreli kullanılmış borularda görülebilir. Aynı zamanda sıhhi tesisatın yanlış yapılmasıyla da gider tıkanabilir. Binanın yaşı ya da kullanılan malzemelerin zaman içerisinde aşınmasıyla borularda tıkanmalar meydana gelebilir.

Gider Tıkanması Neden Olur?

Gider tıkanması insanların borulara attığı erimez malzemeler yüzünden de oluşabilir.

·         Zararlı yağların lavaboya dökülmesi ve zamanla donup borulara yapışması giderlerin takınmasına neden olabilir.

·         Yapı daha inşaat halindeyken çalışmalar sonucunda boruda inşaat kalıntısı kalırsa da zamanla dolarak tıkanmalar meydana gelebilir.

·         Zamanla boru içerisinde kireçlenmeler görüldüğü zaman borunun çapı azalır. Bu da boruların tıkanmasına neden olur.

·         Gider borularına peçete gibi katı maddeler atılması boruları tıkar.

·         Özellikle banyo giderlerine saç, kıl gibi dolaşan maddeler atıldığı zaman borularda tıkanıklık gözlemlenebilir.

Gider Tıkanmasının Sonuçları

Giderde meydana gelen tıkanıklık insanların yaşam kalitelerini oldukça etkiler. Tıkanıklık yüzünden suyun borudan gidememesi gibi sorunlar görülür. Bu nedenle lavaboda su birikintileri oluşabilir. Giderin tamir edilmemesi evde su ile kullanılabilecek sistemlerin tamamen kullanılamaz hale gelmesi demektir. Bununla birlikte bina içerisinde diğer borulara da zarar verebilir.

Gider borularının tıkanması sonucunda ev içerisinde yoğun ve ağır bir koku oluşabilir. Bu da zamanla bina içerisine kokunun yayılmasına neden olur. Eğer tıkanıklığa rağmen hala lavaboların kullanılması devam edilirse bir süre sonra boruda patlama meydana gelebilir. Bu da binaya büyük zararlar verebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHemen Ara 0551 043 94 99