Deprem Tesisatınıza Nasıl Zarar Verebilir?

0 11

Bir deprem tam anlamıyla dünyayı ayaklarımızın altına alır. Bu sadece evinize değil, yer altı borularına da büyük zarar verebilir.

Zemin sallandığında sıhhi tesisat borularınızın çatlamasına ve hatta kırılmasına neden olabilir. Bu, ana kanalizasyon hattınıza, ev sıhhi tesisat sisteminize ve hatta lavabolarınız, küvetleriniz ve çamaşır makineleriniz gibi su kullanan cihazlara çok fazla zarar verecektir.

Depremden etkilenebilecek bir diğer cihaz da şofbeninizdir. Uygun deprem koruması olmadan, yangın tehdidi, gaz sızıntısı ve düşen bir su ısıtıcısından zarar görme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Depremden Sonra: Su Sızıntılarını Kontrol Edin

Her şeyden önce, herhangi bir sızan veya taşan suyun ilk belirtisinde ana su kaynağınızı kapattığınızdan emin olun. Bu basit işlem sayesinde olası onarımlarda çok fazla zaman, emek ve para tasarrufu sağlayabilir.

Evinizin duvarları boyunca uzanan borular vardır. Evinizde görünür bir hasar yoksa ve içeride güvende hissediyorsanız, bakmanız gereken birkaç şey var:

  • Duvarlarınızdaki veya zemininizdeki ıslak noktaları arayın. Bu, borunun patladığının veya kırıldığının işaretidir.
  • Akan veya damlayan su seslerini dinleyin.
  • Su basıncındaki ani bir değişiklik, kırık bir boruya ve ardından su sızıntısına işaret edebilir.
  • Depremden sonra gaz kaçaklarına da dikkat etmelisiniz.
  • Gaz kaçakları ciddiye alınmalıdır. Evinizdeki herhangi biri için zararlı, hatta ölümcül olma potansiyeline sahiptir.

Hem su hem de gaz hattında oluşacak sorunlar için Manisa tesisatçı tarafından destek alabilir ve olası sorunların önlenmesi için yardım isteği yapabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHemen Ara 0551 043 94 99