Betondan Su Sızıntısı Nasıl Önlenir?

0 81

Betondan su sızması farklı nedenlere bağlı olarak görülebilir. Betonun çatlamış olmasından ya da tesisat sisteminden bu sorun kaynaklanmaktadır. Bu sorunun kısa sürede çözüme kavuşturulmaması su sızıntısının büyümesine ve betonun da çürümesine yol açacaktır. Betonun çürümesi ise bina için ciddi bir risk oluşturacaktır.

Üst kat betonundan eğer su akıyorsa bu durumda çatlaktan kaynaklı olarak su akışı yaşanıyordur. Öncelikle çatlağın oluşturulması gerekir. Sağlam olan yapılarda betonun sudan etki görmemesi ve çatlamaması için beton harcına özel bir kimyasal eklenmektedir. Bu katkı maddesi sayesinde beton suyu geçirmemektedir. Fakat çoğu binada bu kimyasal kullanılmadığından betondan su sızıntısı meydana gelir.

İlk olarak üst kat betonunun çatlağının onarılması gerekmektedir. Bunun için ise çatlağın oluştuğu yerlere delik delinir. Sonrasında ise beton çatlak maddeleri ile bu çatlaklar doldurulur. Fakat sadece çatlağın onarımı yeterli olmayacaktır. Çatlağın onarımı sonrasında yalıtım da yapılmalıdır.

Çatlaklar kapatıldıktan ve yalıtım yapıldıktan sonra tesisattan kaynaklı olan su kaçağının tespit edilmesi gerekir. Temel olarak betondan su sızması tesisat borularında meydana gelen kaçaktan kaynaklanır. Bu durumda tesisata doğru müdahale edilmesi için özel cihazlar kullanılır. Manisa su tesisatçısı tarafından kullanılan cihazlar ile birlikte tesisatta meydana gelen çatlaklar kolay şekilde tespit edilir ve onarılır. Bu sayede betondan su gelmesinin de önüne geçilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHemen Ara 0551 043 94 99