Damlayan Musluk Boruların Donmasını Engeller mi?

0 70

Damlayan musluk borularının donmasını engeller görüşü yaygın bir görüştür. Ancak bu tam doğru olduğu anlamı taşımıyor. Damlayan musluk, suyun tüm gün boyunca sistemi çevirecek kadar akabilmesini sağlamak adına su kaynağından olabildiğince uzakta olmalıdır. Gelen su kaynağının nerede olduğundan emin değilseniz herhangi bir musluğu damlayacak şekilde ayarlamanız yardım sağlayabilir. Genel olarak yaygın görülen bir yanılgı damlamanın suyun borulardan geçişi sırasında suyu hareket halinde tuttuğu için donmasını engellediği üzerinedir.

Ancak borular aşırı sıcaklıklarda bile donabilir. Damlayan bir musluğun boruların patlamasını önlemesini sağlaması sürekli olarak damlamanın buzdan kaynaklı tıkanıklığı ile musluk arasında olan borularda birikmiş basıncın tahliye edilmesi ve boruların da çözülmeye başlanmış olduğu anda patlamalarını önlemeye yardımcı olabilmesidir.

Boru bağlantıları özellikle savunmasız yapıdadır. Fakat dondukça genişleyen su metal veya plastik boruları da her aşamada zorlayabilir. Boruların donma esnasında hasar görmesi gerçekleşir ama çözülme yaşanıncaya kadar hasar tam olarak oluşmaz. Genişlemiş ve küçülmüş buz tıkanıklığı ise birleşik basıncın ve arasında artan su basıncı borudan su sızmasına ve patlamasına neden olabilir.

Bu yüzden damlayan musluk her durumda boruların zarar görmesini engellemez. Eğer donan borularınız varsa sağlıklı çözme işleminin yapılması için Manisa tesisatçı yardımı alabilirsiniz. Bu sayede borularınızda hasar gelmeden akış da sağlanmış olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHemen Ara 0551 043 94 99