Kombi Arızaları Nelerdir?

0 5

Kombi Su Basıncı Düşmesi

Sıkça yaşanan bir sorundur ve özellikle kış mevsiminde hayatı oldukça zorlaştırır. Kombi su basıncı normal seviyenin altına düştüğünde, kombi çalışmaz veya kombinin sıcak su sağlama performansı düşer. Bu nedenle, ev sahiplerinin kombi su basıncı düşmesi sorununu nasıl çözeceğini bilmesi önemlidir.

İlk olarak, kombi su basıncı düştüğünde, kombiye su eklemek gerekmektedir. Su eklemek için, kombinin altında bulunan su borularına erişmek gerekiyor. Kombide bulunan su basıncı göstergesi yardımıyla, su basıncı normal seviyenin altında ise, musluk yardımıyla su eklemek gerekiyor.

 • Kombi su basıncı normal seviyeye çıktıktan sonra, kombinin çalıştırılması ve sıcak su kullanılması önerilir.
 • Eğer su basıncı düşük kalıyorsa, kombinin su kaçağı yaşadığı düşünülmelidir. Su kaçağı tespit etmek için, kombi etrafında su birikintileri olup olmadığı kontrol edilmeli ve su kaçağı varsa, mutlaka uzman bir teknik servis yardımıyla onarılmalıdır.
 • Ayrıca, kombinin düzenli olarak bakımının yapılması, su basıncı düşmesi sorununu önlemede önemlidir. Bakım sırasında, kombinin su bağlantıları kontrol edilmeli ve gerekli ise temizlenmelidir.

Netice olarak, kombi su basıncı düştüğünde, sorunun kaynağı teşhis edilerek, gerekli önlemler alınmalıdır. Su eklemek, su kaçaklarını tespit etmek ve kombi bakımı gibi adımlar, kombinin verimli bir şekilde çalışmasını sağlayarak, sorunlar yaşanmasını önleyecektir.

Kombi Baca Sorunları Ve Çözümleri

Kombi baca sorunları, evlerimizde kullandığımız doğalgazlı kombilerin en önemli sorunlarından biridir. Baca sistemleri kombinin düzgün çalışması açısından oldukça önemlidir.

Bu nedenle baca sorunlarına dikkat edilmesi gerekir. Kombi baca sorunlarının nedenleri arasında en sık rastlananları, baca tıkanıklığı, baca çekişi problemleri, yanma havasının yetersizliği ve baca borularının yetersiz olması gibi faktörlerdir.

Baca tıkanıklığı, en sık rastlanan kombi baca sorunu olarak karşımıza çıkar. Baca tıkanıklığı genellikle kurum, yağ, ölü böcekler, yaprak ve gaz atıklarından kaynaklanır.

Kombinin baca çekişi problemleri de sık rastlanan sorunlar arasındadır. Kombi çevresindeki rüzgar hızı, binanın yüksekliği gibi faktörler baca çekişini olumsuz yönde etkiler. Yanma havasının yetersizliği, kombinin yanma performansını düşüren bir diğer faktördür.

Kombi baca sorunlarının çözümleri arasında, baca temizliği, baca çekişinin artırılması, yanma havasının yeterli hale getirilmesi gibi önlemler bulunur. Baca temizliği, baca tıkanıklığı problemini çözmek için uygulanabilecek önemli bir tedbirdir. Baca çekişinin artırılması, baca çekişi problemlerini gidermenin en önemli yollarından biridir.

Yanma havasının yeterli hale getirilmesi, kombinin yanma performansını artırmak için önemli bir faktördür. Bunların yanı sıra, kombi bakımlarının düzenli bir şekilde yapılması da kombi baca sorunlarının oluşmasını engelleyen önemli bir faktördür.

 • Baca tıkanıklığı
 • Baca çekişi problemleri
 • Yanma havasının yetersizliği
 1. Baca temizliği
 2. Baca çekişinin artırılması
 3. Yanma havasının yeterli hale getirilmesi

Kombi Sıcak Su Çıkışı Problemleri

Kombi sıcak su çıkışı sorunları, soğuk kış aylarında evimizdeki en büyük problemlerden biridir. Evinizdeki kombi sistemlerinin düzenli bakımı yapılmadığı takdirde, sıcak su çıkışında bazı sorunlar ortaya çıkar. Bu nedenle, sıcak su çıkışında sorun yaşayan ev sahipleri, kendilerine bir çözüm bulmak için çaba sarf ederler.

Birincil sebep, kombi sistemi içindeki su basıncının düşük olmasıdır. Bu soruna çözüm bulmak için, ev sahipleri basınç göstergesini kontrol ederler. Kombi sisteminin işlevselliğini sağlamak için, basınç göstergesi ortalama olarak 1.5 ile 2.5 bar arasında olması gerekir.

 1. Basınç göstergesi normal aralıkta değilse, öncelikle kombiyi kapatın.
 2. Sonra, kombi üzerindeki basınç sistemi valfini açın.
 3. Sonra dışarıdaki su hattının vanasını açarak, suyun kombiye akmasını sağlayın.
 4. Bu işlem sonunda, su basıncı ortalama olarak 1.5 bar seviyesine ulaşacaktır. Bu işlem sonrasında, su hattında önemli bir kaçak yoksa kombi sistemi yeniden kullanıma hazırdır.

Kombi sistemlerinde sıcak su sorununun bir diğer sebebi ise kalorifer sistemine bağlı olan 3 yollu vana ve pompanın doğru bir şekilde çalışmamasıdır. Bu durumda, kalorifer sisteminin sıcak su tüketimi, kombi sistemi üzerindeki sıcak suya öncelik verir. Dolayısıyla, ev sahipleri kendi istekleri doğrultusunda kombi sisteminin kullanımını ayarlayarak bir çözüme ulaşabilirler.

Çözüm Yararları
Kombi sistemi üzerindeki 3 yollu vanayı izleme Kombi sistemi üzerindeki sıcak suyun daha hızlı bir şekilde ısınmasını sağlar
Kalorifer sistemi üzerindeki pompayı izleme Evdeki sıcak su kullanımını daha verimli bir hale getirir.

Sıcak su çıkışındaki problemlerin bir diğer sebebi ise ilgili bölgenin soğuk olmasıdır. Örneğin, banyo ve mutfak gibi bölgelerdeki sıcak suyun azlığı, suyun soğuk hattındaki problemli borulardan kaynaklanır. Bu durumda, ev sahipleri gibi bir tesisatçı çağırarak sorunu çözebilirler.

Kombi sisteminizdeki sıcak su sorunlarını yaşamaya devam ederseniz, kombi bakım ve arıza servisi sağlayan yetkili bir teknisyeni bulmanızda fayda vardır. Modern kombi sistemleri çok karmaşık bir yapıya sahip olduğundan, sorunu kendiniz çözmek son derece zor olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonHemen Ara 0551 043 94 99